page contents
top of page

Tri kvality mysle - Sattva, Radžas a Tamas

Okrem troch dóš Váta, Pitta a Kapha, ajurvéda rozpoznáva aj tri kvality mysle alebo guny riadiace našu myseľ. Sú to Sattva, Radžas a Tamas. Sattva má čisté prvky, Radžas má prvky aktivity a snahu o vlastný prospech a Tamas má prvky temnoty a ničenia. Poznanie týchto troch kvalít nám dáva obrovský priestor na rozvoj.


Tri guny vs. tri konštitúcie


Tri guny - Sattva, Rajas a Tamas zahŕňajú najjemnejšie princípy vo všetkých formách energií. Dóše sú hrubšie energie (pomalšie vibrácie), ktoré tvoria fyzické telo. Guny sú vyššie vibrácie, ktoré spájajú a tvoria päť základných prvkov (zem, voda, oheň, vzduch a éter) a týchto päť základných prvkov tvorí tri dóše. Guny nie je možné vnímať zmyslami, ale dajú sa pochopiť ich účinkom a vplyvom na naše telo.

  • Sattva je najjemnejšia kvalita. Prevaha Sattvy sa u človeka prejaví ako šťastie, spokojnosť, trpezlivosť, vytrvalosť, schopnosť odpúšťať, duchovná túžba.

  • Tamas je najhrubšia kvalita. Prevaha Tamasu sa u človeka prejavuje lenivosťou, chamtivosťou, depresiou, pripútanosťou.

  • Radžas dodáva palivo ostatným dvom, teda vyvoláva akciu. Prevaha Rajasu sa u človeka prejaví ako nadmerná aktivita, súťaživosť, intenzita, vášeň.

Ako ľudské bytosti môžeme vedome meniť úrovne gún v tele a mysli. Zmenou životného štýlu a myšlienok ich môžeme zvýšiť alebo znížiť. Ktorá guna prevláda, ovplyvní to, ako vnímame svet okolo nás. Napríklad prevažne tamasický človek bude všetko vnímať negatívne a deštruktívne. Aj keď môže urobiť dobrý skutok, jeho motívy budú ovplyvnené tamasom. Človek, ktorý je naopak sattvickejší, bude vesmír vnímať pozitívne a vo všetkom nájde radosť a šťastie. Myseľ je však nestabilná a môže veľmi ľahko kolísať.


Sattva - kvalita dobra


Sattva je stav mysle, ktorý chceme docieliť. Túto kvalitu môžeme často vidieť na deťoch, ktoré sú svojím vedomím nádherne čisté. Sattva doslova znamená „skutočná podstata“. Prejavuje sa ako čistota, poznanie a harmónia. Je to charakteristika dobra, radosti, spokojnosti, bezpodmienečnej lásky k celému stvoreniu. Človek s prevládajúcou kvalitou Sattvy žije bez strachu, násilia, hnevu. Sattva je vždy čistá a odpúšťajúca.


Zvýšenie Sattvy je možné znížením Radžas a Tamasu v mysli aj v tele. Môžete to docieliť jedením sattvického jedla, ako je čerstvé ovocie a zelenina, väčšina druhov obilnín či strukoviny. Sattvické potraviny sú čerstvé a čisté a rastú nad zemou a získavajú pozitívnu energiu zo slnečného žiarenia. Sattvické jedlá sú plné Prány (životnej sily), ľahko stráviteľné a podporujú celkovú pohodu a duševnú jasnosť, čím rozvíjajú Sattvu. Ajurvéda tiež pozná mnoho sattvických bylín, ako napríklad Tulsi (považovaná za jednu z najsattvických bylín), Amalaki, Ashwagandha, Shatavari či Guduchi. Cvičením jogy a nenásilným životným štýlom, obklopovaním sa pozitívnymi ľuďmi a vykonávaním činností, ktoré vám aj iným prinášajú radosť, zvyšujete sattvické prvky v mysli a v tele.


Radžas - kvalita vášne


Radžas je stav mysle, ktorý prevláda v dnešnej spoločnosti. V našej mysli spôsobuje akciu, energiu, pohyb a neustále sa poháňanie za niečím. Rajas sa vyznačuje okamžitou túžbou po uspokojení. Prekladá sa ako „vášeň“ a podnecuje myšlienky k nejakej stálej aktivite. Radžas môžeme často vidieť v práci, v súťaživých športoch a v pretekaní sa o to, kto bude lepší.


Ak chcete znížiť kvalitu Radžas, vyhnite sa konzumácii radžasických potravín, ako sú vyprážané a korenené jedlá a stimulanty. Radžasické jedlá bývajú vo všeobecnosti povzbudzujúce a kyslé a vytvárajú teplo v tele a mysli. Potraviny a bylinky, ktoré zapália Agni (tráviaci oheň) bývajú často radžastické. Príkladmi sú suchý zázvor, čierne korenie a kajenské korenie. Povzbudzujúcimi, no škodlivými radžasickými látkami, sú aj káva a červené víno.


Tamas - kvalita nevedomosti


Tamas sa prejavuje ako nečistota, lenivosť a temnota. Je to dôsledok nevedomosti a bráni všetkým bytostiam vidieť realitu. Tamas znamená „tma“ a predstavuje zotrvačnosť. Tamas udržuje fyzickú štruktúru každého objektu, upevňuje spomienky a podporuje hlboký spánok v noci. Negatívne však môže Tamas potláčať emócie, vytvárať pocity depresie a úzkosti a spôsobuje uviaznutosť v živote.


Aby ste znížili počet tamasických prvkov v mysli a tele, vyhnite sa konzumácii tamasických potravín alebo nadmernému vyžívaniu sa (napr. prejedaniu, nadmernému spánku). Potraviny kvality Tamas bývajú ťažké a mastné, ako napríklad vajcia, mäso, zrejúci syr či huby. Medzi tamasické jedlá patrí aj tvrdý alkohol. Hoci tamasické jedlá môžu byť svojím spôsobom chutné, nemusia byť pre nás vždy tou najlepšou voľbou.


Príbeh mangovníka


Po prečítaní tohto príbehu vám bude koncept troch gún úplne jasný.


Boli raz traja kamaráti. Boli veľmi chudobní a žili v malej dedinke. Pôda v dedine bola neúrodná a títo priatelia sa rozhodli preskúmať veľké mesto. Na druhý deň ráno si zbalili kufre a odišli do mesta. Keď odpočívali pod stromom, jeden z nich zbadal veľký mangovník plný manga.

  • Prvý priateľ podišiel k stromu a ďakoval Bohu, že im ukázal tento krásny strom so všetkým ovocím. Potom hľadal nejaké dozreté mango. Keď sa ich však chystal mango odtrhnúť z konára, uvidel, že na zemi leží už veľa dozretých. Zobral si zo zeme niekoľko kusov a s vďačnosťou ich zjedol. Po zjedení si uvedomil, že ich dostal zadarmo. Neďaleko zasial semená manga a pomodlil sa, nech sa jedno z týchto semien stane stromom a nech jedného dňa prinesie úžitok aj iným cestovateľom.

  • Druhý priateľ podišiel k stromu. Keď uvidel veľký strom, uvedomil si, že by si mohol vziať aj nejaké drevo, ktoré by predal na trhu so ziskom. A tak po zjedení manga zlomil hrubú vetvu s množstvom manga a položil si ju na ramená a odišiel na trh.

  • Tretí kamarát zamieril k stromu. Keď videl tento krásny veľký strom, začal žiarliť. Povedal si: “Ako dieťa som sadil semená manga, poctivo polieval, ale v mojej záhrade nerástol ani jeden strom.” Rozhodol sa, že keď zje všetky mangá, strom zničí. Keď o tom premýšľal, vybral si mango, ktoré mu bolo najbližšie. Mango však bolo veľmi kyslé. Vzal ďalšie mango, ale bolo tiež nezrelé. Problém bol v tom, že nepoznal rozdiel medzi zrelým a nezrelým mangom. Ale namiesto toho, aby sa to snažil zistiť, hneval sa a myslel si, že tento strom dáva sladké mangá iba jeho priateľom a kyslé iba jemu. V hneve vytiahol zápalkovú škatuľku a zapálil strom.

Tu môžete vidieť, že prvý kamarát mal v mysli prevládajúcu Sattvu, druhý Radžas a tretí Tamas.


Rajas a Tamas nie sú zlé, sú to len vlastnosti, ktoré má každý v inom pomere. Napríklad, keď chcete spať, je to Tamas, ktorý pôsobí na váš mozog a Kapha, ktorá pôsobí na vaše telo. Sattva sa posilní, keď do našej životnej cesty, našej dharmy, vložíme lásku. Radžas je spôsob, akým prijímame tieto sattvické hodnoty a riešime nevyhnutné výzvy života. Tamas je to, ako dobre odpočívame a relaxujeme, čo umožňuje telu zotaviť sa. Ak sa chcete dozvedieť o ajurvédskych princípoch viac, navštívte stránku vzdelávania Školy ajurvédy.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page