page contents
top of page

Pitie teplej prevarenej vody: výhody a použitie v ajurvéde

Niektorí ľudia milujú šálku horúceho čaju alebo kávy, zatiaľ čo iní uprednostňujú teplú prevarenú vodu. Vedeli ste, že jednou z detoxikačných a omladzujúcich terapií ajurvédy je pravidelná konzumácia prevarenej teplej vody? Z ajurvédskeho pohľadu teplá voda čistí a hydratuje tráviaci trakt a stimuluje lymfatický systém. Teplá voda tiež zvyšuje kvalitu ahara rasy, ktorá je prvou výživnou tekutinou v tráviacom trakte. Prečítajte si celý zaujímavý článok.


Ako si udržať zdravie podľa ajurvédy?


Jedným z hlavných ajurvédskych pilierov zdravia je vylučovanie toxínov z tela. Toxíny môžu vznikať vnútorne, nedokonalým spracovaním potravy (v dôsledku prejedania sa alebo slabého trávenia) a zo stresu. Toxíny môžu byť tiež absorbované z vonkajšieho prostredia dýchaním, pitím a jedením.


Ajurvédsky súhrnný názov pre všetky typy toxických nečistôt je Áma. Zabránenie hromadeniu toxínov v tkanivách je pre zdravie podľa ajurvédy kľúčové. Keď je tráviaci oheň Agni nízky, trávenie je slabé. Slabé trávenie môže mať za následok neúplné strávenie jedla. Z tejto zmesi sa postupne tvorí toxická Áma, môže vstúpiť do obehového systému a byť transportovaná a distribuovaná po celom tele. Áma narúša jemnú biochémiu v bunkách a tkanivách a blokuje kanály obehu a komunikácie. Ajurvéda považuje hromadenie Ámy za faktor prispievajúci k takmer všetkým chorobám.


Vedeli ste, že odstránenie toxínov je hlavným cieľom Panchakarmy? Teda tradičnej série ajurvédskych očistných a detoxikačných terapií. Tieto kúry sa tradične vykonávajú raz alebo dvakrát ročne, pretože sú podľa ajurvédy najúčinnejším spôsobom, ako odstrániť toxíny, ktoré sa hromadia v tele.


Prevarená voda ako súčasť očisty


Jedným z ajurvédskych odporúčaní na odstránenie Ámy je časté pitie teplej prevarenej vody počas celého dňa. Prevarená voda získava kvalitu, ktorá sa v ajurvéde nazýva sukshma (= prenikajúca). Práve táto vlastnosť umožňuje prečistenie jemných kanálikov tela. Horúca voda sa tak absorbuje do obehového systému a prejde celým telom. Extra plynulosť a teplo, ktoré poskytuje, pomáha otvárať obehové kanály a rozpúšťať nahromadenú Ámu, ktorá blokuje tkanivové aj bunkové kanály. Výsledkom je, že výživa môže byť dodávaná efektívnejšie do všetkých buniek a bunkový metabolický odpad je efektívnejšie eliminovaný. Už po niekoľkých týždňoch pravidelného pitia horúcej vody mnohí ľudia uvádzajú, že sa im zlepšilo trávenie a vylučovanie a cítia sa sviežejšie a ľahšie.

 • Odborníci na výživu tvrdia, že pohár teplej prevarenej vody sťahuje črevá a optimalizuje vylučovanie. Prevarená voda vyplavuje toxíny, ktoré sme nahromadili z predošlého dňa tým, že jedlo rozkladá oveľa rýchlejšie.

 • Pomáha pri zápche, keď črevá odmietajú pracovať.

 • Zmierňuje menštruačné a iné ťažkosti. Bolesti hlavy, menštruačné bolesti či svalové kŕče. Zvyšuje prietok krvi, uvoľňuje a upokojuje telo.

 • Pitie teplej prevarenej vody pomáha pri chudnutí. Pretože zvyšuje telesnú teplotu, čo zase zvyšuje rýchlosť metabolizmu, čím sa spaľuje viac kalórií a pomáha črevnému traktu a obličkám fungovať na oveľa vyššej úrovni.

 • Zastavuje predčasné starnutie. Prítomnosť toxínov v tele vedie k predčasnému starnutiu. Teplá prevarená voda čistí telo od toxínov, opravuje bunky a zvyšuje ich elasticitu.


Ako piť prevarenú vodu?


Zvyčajne sa odporúča prevariť trochu vody, preliať do termosky a popíjať počas dňa – každých 30 minút. Už niekoľko malých dúškov horúcej vody pomáha čistiť kanály tela, odstraňovať toxíny a podporuje chuť do jedla. Ajurvédski lekári odporúčajú, aby sa voda varila cca 10 minút. Tým sa z vody odstránia všetky zjavné nečistoty. Dávajte si však pozor, aby voda nebola príliš horúca.


Ajurvéda navrhuje tri rôzne teploty na pitie prevarenej vody, v závislosti od typu dóše:

 • Typy Kapha môžu piť horúcu vodu. To znižuje hromadenie toxických látok, ku ktorým je koža typu Kapha náchylná. Do vody sa môže pridať čerstvý zázvor. Typy Kapha nepotrebujú piť veľké množstvo vody.

 • Typy Pitta by mali prevarenú vodu ochladiť na telesnú teplotu a až potom popíjať. Do vody sa môžu pridať feniklové semienka. Typy Pitta potrebujú piť viac vody ako typy Kapha.

 • Typy Váta môžu piť vodu teplú, vyhýbajúc sa horúcej a studenej. Ich chladná a suchá pokožka potrebuje teplú vodu na hydratáciu, prečistenie kanálikov a spálenie Ámy. Do vody sa môže pridať čerstvý zázvor. Typy Váta potrebujú piť viac vody ako typy Pitta a Kapha.


Ešte predtým ako počas dňa zatúžite po kofeínovej káve alebo čaji, uistite sa, že dodáte telu to, po čom skutočne túži - napríklad teplú prevarenú vodu. Mnohonásobne sa vám za to odmení. Zaujali vás princípy ajurvédy? Nahliadnite do celej ponuky vzdelávania.

Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page