page contents
top of page

Garshana - jarná ajurvédska masáž pre rozprúdenie lymfy

Jar je časom prebúdzania, zem začína topiť a spev vtákov nás pozýva do prírody. Všade cítime bzukot života, ktorý nás vytrháva zo zimného spánku. V ajurvéde je jar známa ako sezóna Kapha, pretože v prírode prevládajú prvky zeme a vody. Rieky začnú prúdiť rýchlejšie, zem sa nasýti vodou a z pôdy začínajú rásť rastliny všetkého druhu. Znovuzrodenie sa deje všade okolo nás. V ajurvéde prichádza na rad výborná ajurvédska masáž - Garshana. Procedúra pripravená rozprúdiť lymfu a dodať energiu.


Jar a dóša Kapha


Zatiaľ, čo jar prináša veľa darov, prevládajúca Kapha môže spôsobiť nerovnováhu tela a mysle. Ak začneme pociťovať na jar stagnáciu v mysli aj v tele, je čas na jemnú detoxikáciu. Našťastie má ajurvéda niekoľko vynikajúcich čistiacich rituálov, ako je výplach nosa slanou vodou, Triphala a jednu z najlepších masáží - Garshanu. Garshana pomáha revitalizovať telo a pozdvihnúť všetky zmysly.


Garshana je staroveké sanskrtské slovo, ktoré sa prekladá ako „trenie“. Táto ajurvédska terapia, bežne známa ako suchá masáž, zahŕňa stimulačnú lymfatickú masáž na detoxikáciu lymfatického systému, osvieženie pokožky a oživenie mysle. V poslednej dobe je pomerne populárne vykonávať Garshanu pomocou kefy so suchými štetinami. Suchá kefa však môže byť príliš drsná pre osoby s citlivou pokožkou. Odporúčame používať rukavice zo 100% surového hodvábu, pretože sú hypoalergénne a šetrnejšie k pokožke.