page contents
top of page

Garshana - jarná ajurvédska masáž pre rozprúdenie lymfy

Jar je časom prebúdzania, zem začína topiť a spev vtákov nás pozýva do prírody. Všade cítime bzukot života, ktorý nás vytrháva zo zimného spánku. V ajurvéde je jar známa ako sezóna Kapha, pretože v prírode prevládajú prvky zeme a vody. Rieky začnú prúdiť rýchlejšie, zem sa nasýti vodou a z pôdy začínajú rásť rastliny všetkého druhu. Znovuzrodenie sa deje všade okolo nás. V ajurvéde prichádza na rad výborná ajurvédska masáž - Garshana. Procedúra pripravená rozprúdiť lymfu a dodať energiu.


Jar a dóša Kapha


Zatiaľ, čo jar prináša veľa darov, prevládajúca Kapha môže spôsobiť nerovnováhu tela a mysle. Ak začneme pociťovať na jar stagnáciu v mysli aj v tele, je čas na jemnú detoxikáciu. Našťastie má ajurvéda niekoľko vynikajúcich čistiacich rituálov, ako je výplach nosa slanou vodou, Triphala a jednu z najlepších masáží - Garshanu. Garshana pomáha revitalizovať telo a pozdvihnúť všetky zmysly.


Garshana je staroveké sanskrtské slovo, ktoré sa prekladá ako „trenie“. Táto ajurvédska terapia, bežne známa ako suchá masáž, zahŕňa stimulačnú lymfatickú masáž na detoxikáciu lymfatického systému, osvieženie pokožky a oživenie mysle. V poslednej dobe je pomerne populárne vykonávať Garshanu pomocou kefy so suchými štetinami. Suchá kefa však môže byť príliš drsná pre osoby s citlivou pokožkou. Odporúčame používať rukavice zo 100% surového hodvábu, pretože sú hypoalergénne a šetrnejšie k pokožke.


Výhody masáže Garshana


Predstavte si svoj lymfatický systém ako smetiarske auto alebo kanalizáciu. Zachytáva telesné odpadky a toxíny a pomáha bojovať proti nežiaducim baktériám a vírusom. Pohybuje sa však iba vtedy, keď to robíte vy. Cvičenie, prechádzka či joga - skrátka všetok pohyb umožňuje lymfatickému systému robiť svoju prácu. Keď ste počas týždňa menej aktívny, Garshana vám tento pohyb môže vynahradiť. Počas jari – keď v prírode dominuje Kapha – potrebuje lymfatický systém stimuláciu, aby mohol čo najlepšie fungovať.


Podľa ajurvédy je lymfatický systém (rasa dhatu) priamo spojený so zdravím a harmóniou každej ďalšej dhatu (vrstvy tkaniva) v tele. Praktizovanie suchej masáže je jedným z najefektívnejších spôsobov podpory správneho zdravia a prúdenia lymfy, čo následne prináša obrovský benefit pre celé telo:

 • Detoxikuje lymfatický systém

 • Odtraňuje Ámu (toxíny)

 • Stimuluje prietok krvi

 • Zvyšuje obeh v tele

 • Zahrieva telo

 • Zlepšuje energiu

 • Podporuje duševnú bdelosť

 • Exfoliuje pokožku

 • Podporuje obnovu buniek

 • Oživuje tón pleti

 • Bojuje s celulitídou

 • Pomáha pri detoxikácii pečene

Všetky benefity pomáhajú zharmonizovať nadbytočnú Kapha dóšu v tele.


Ako sa vykonáva Garshana


Hlavným cieľom je vytvoriť pohyb a stimuláciu v celom tele. Ideálne je vykonať masáž ráno pred kúpaním so suchou pokožkou bez krému alebo oleja. Miestnosť, kde sa bude masáž vykonávať, má mať teplú a príjemnú teplotu, aby ste sa mohli úplne uvoľniť a vychutnať si masáž. Potom postupujte podľa jednoduchých krokov:

 • Postavte sa do vane/sprchového kúta alebo na uterák.

 • Pomocou rukavíc alebo kefy sa energicky masírujte, aby ste stimulovali pokožku a lymfu.

 • Smer ťahu držte vždy smerom k srdcu.

 • Použite kruhové ťahy na kĺby (ramená, lakte, kolená, zápästia, boky a členky) a dlhé ťahy na ruky a nohy (smerom k srdcu).

 • Masírujte od chodidiel nahor, pokračujte k trupu a ku krku.

 • Masírujte smerom od rúk na ramená.

 • Masírujte brucho a zadok krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek.

 • Na miesta, kde je koža tenká alebo citlivá, aplikujte mierny tlak a silno zatlačte na hrubšie oblasti, ako sú spodné časti chodidiel.

Pre koho je vhodná Garshana?


Z Garshany budú mať najväčší úžitok ľudia s Kapha dóšou alebo s Kapha nerovnováhu. Ak máte Pitta dóšu alebo Pitta nerovnováhu, odporúčame vykonávať Garshanu max. 3-5 krát týždenne, aby ste pomohli detoxikovať systém. Ak máte Váta dóšu alebo Váta nerovnováhu, odporúčame robiť Garshanu max. 1-2 krát týždenne, aby ste povzbudili myseľ. Pri Váta konštitúcii alebo Váta nerovnováhe vždy pokračujte s Abhyangou na uzemnenie nervového systému.


Garshana kontraindikácie


Vyhnite sa suchej masáži, ak:

 • máte mimoriadne citlivú pokožku

 • máte úpal

 • máte zapálenú pokožku

 • máte kožné ochorenie, ako je psoriáza alebo ekzém

 • máte nejaké otvorené rany

 • cítite sa chorí


Garshana a Abhyanga

Abhyanga je tradičná ajurvédska masáž, ktorá zahŕňa aplikáciu teplého oleja na celé telo. Hoci sú Garshana aj Abhyanga považované za lymfatické masáže, suchá masáž aktivuje energiu, zatiaľ čo olejová masáž je výživná a upokojujúca. Garshana je vynikajúca pred Abhyangou, pretože exfoliuje pokožku, umožňuje olejom a bylinkám preniknúť hlbšie pre maximálnu hydratáciu a výživu.


Ak chceme podľa ajurvédy zostať zdraví, musíme sa naladiť na rytmy prírody. Všetko sa mení, nič nie je večné a je dôležité neustále prúdiť s energiou ročných období. Túto jar vás srdečne pozývame vyskúšať nové ajurvédske rituály, ako je výplach nosa slanou vodou Džala néti alebo už spomenutá suchá masáž Garshana.

Ďalšie nápady, ako podporiť jarný detox u vás doma, nájdete na našom blogu. Prečítajte si napríklad zaujímavý článok o ajurvédskom detoxe Panchakarme alebo článok o liečbe stravou v jarnom období. Poznatky z ajurvédy môžete prehĺbiť v rôznych moduloch vzdelávania od Školy ajurvédy. Všetky info o vzdelávaní nájdete tu.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page