page contents
top of page

Jarné ajurvédske rituály

Jar symbolizuje podľa ajurvédy koniec starého cyklu a začiatok nového. Nedeje sa to len v prírode, ale aj v nás samých. Ak chceme podľa ajurvédy zostať zdraví, musíme sa naladiť na rytmy prírody. Všetko sa mení, nič nie je večné a je dôležité vedome prúdiť s energiou ročných období. Túto jar vás srdečne pozývame vyskúšať zaujímavé ajurvédske rituály, ktoré oživia telo i myseľ.


Jar a Kapha dóša


V ajurvéde je jar známa ako kráľovná ročných období. Jar je obdobie, kedy sa Zem prebúdza zo zimného spánku. Slnko svieti dlhšie, dni sa otepľujú, rastliny začínajú krásne kvitnúť. Tok energie v celej prírode smeruje nahor a von. Jar je príjemný čas obnovy a znovuzrodenia. Keď sa energia pohybuje vo fyzickom tele nahor, prináša so sebou nahromadenú Kaphu – prevládajúcu energiu a dóšu zimy. Keď Kapha vystupuje z tela, zažívame prechladnutia, alergie a dýchacie ťažkosti. Pri zmene ročných období je z pohľadu ajurvédy najlepšie dodržiavať rituály, aby sme profitovali z aktuálnej sezóny.


“​​Jar je obdobím budúceho rastu, nádeje a obnovy.”


Rituál č. 1 - Liečba stravou v jarnom období


Liečba stravou na jar znamená zaradiť do jedálnička ľahké, vysušujúce a jednoduché jedlá, ktoré sa ľahko trávia a podporujú tráviaci oheň. Dobrý tráviaci oheň vie spáliť metabolické toxíny uložené v tele. Očistu a naštartovanie tráviaceho ohňa pomôžu uskutočniť ostré, horké a trpké chute, ktoré sa nachádzajú v sezónnej listovej zelenine, zázvore, kurkume a pikantných zeleninových polievkach. Všeobecné odporúčanie je vyhnúť sa studeným nápojom a piť výlučne teplé zahrievajúce nápoje rozpúšťajúce všetky toxíny.


TIP od Školy ajurvédy: Prečítajte si celý článok o liečbe stravou na jar.


Rituál č. 2 - vyplachovanie nosa Džala néti


Zmena energie ročnej doby a prirodzené spustenie detoxu prináša nepriaznivé vedľajšie efekty. Nosové dutiny sa môžu zanášať nečistotami, čo môže z dlhodobého hľadiska viesť k infekciám, zápalom a bolestiam hlavy. Infekcie obvykle vstupujú do nášho tela cez nos a preto popri kultivovaní prirodzenej imunity je veľmi dôležité udržiavať sliznice nosa čisté. Džala néti je tradičná ajurvédska a jogová terapia, ktorá čistí nosové dutiny jednoduchým výplachom nosa. Technika Džala néti – v preklade prelievanie nosa slanou vodou je vhodná počas celého roka, no najmä v jarnom období a je veľmi prospešná aj v súčasnej pandemickej situácii.


TIP od Školy ajurvédy: Celý článok o výplachu nosa slanou vodou aj s ebookom nájdete tu.


Rituál č. 3 - suchá masáž Garshana


Nie všetky ajurvédske masážne techniky vyžadujú použitie oleja. Jednou z najobľúbenejších suchých masáží je Garshana. Garshana je suchá, lymfatická, exfoliačná, intenzívna masáž s použitím rukavíc zo surového hodvábu určených na vytváranie trenia pokožky a statickej elektriny. Podľa ajurvédy statická elektrina pomáha alkalizovať krv pod kožou a podporuje zdravý lymfatický pohyb. Masáž začína na chodidlách a pri každom ťahu pokračuje až po hlavu, pričom podporuje tok lymfy smerom k srdcu. Ide o jednu z najlepších techník na jar, ktorá nám pomáha naštartovať telo a zbaviť sa jarnej únavy.


TIP od Školy ajurvédy: Celý článok o suchej masáži si môžete prečítať tu.


Rituál č. 4 - ajurvédsky detox Panchakarma


Panchakarma je veľmi účinný ajurvédsky detox na dosiahnutie rovnováhy mysle, tela a ducha. Slovo Panchakarma je zložená z dvoch sanskrtských slov – Pancha, čo znamená päť, a Karma, čo znamená činy. Procedúra Panchakarma je teda päťstupňový proces, ktorý detoxikuje ľudské telo a odstraňuje toxíny nahromadené v priebehu času v dôsledku zlých návykov, výberu potravín, chorôb a znečistenia životného prostredia. Metódy používané v Panchakarme obnovujú prirodzenú liečebnú schopnosť jednotlivca a zlepšujú kvalitu života. Keď sa tieto liečebné procedúry praktizujú v spojení s meditáciou a jogou, človek môže liečiť telo a dušu zvnútra a dosiahnuť úplné zdravie.


TIP od Školy ajurvédy: Celý článok aj s ebookom o Panchakarme nájdete tu.


Rituál č. 5 - Aromaterapia na Kapha dóšu


Aromaterapia je veľmi účinná metóda na podporu prány, reguláciu trávenia či povzbudenie tela počas lenivých jarných dní. Vône majú jemný, ale mimoriadne silný vplyv na myseľ a telo. Vyššie poznanie využitia esencií s ohľadom na ročné obdobie a ajurvédsku konštitúciu človeka, zvyšuje liečebný proces, potešenie a vplyv na myseľ i telo. Kapha dóša sa skladá z prvkov zem a voda. Vyznačuje sa chladným charakterom a pomalými pohybmi. Preto sú pre jarné obdobie z pohľadu ajurvédy tými správnymi olejmi hrejivé a stimulujúce oleje, ako je bazalka, céder, myrha, šalvia, aníz, klinček či zázvor.


TIP od Školy ajurvédy: Celý článok o aromaterapii v ajurvéde si môžete pozrieť tu.


Pamätajte na základné pravidlo – „podobné zvyšuje podobné“ a „opak obnovuje rovnováhu“. Ťažká Kapha v našom tele potrebuje na jar odľahčiť ľahkou stravou a výživnými jarnými rituálmi. Čím viac to budete praktizovať, intuitívne pochopíte, čo je pre vaše telo v každom ročnom období najlepšie. Poznatky z ajurvédy môžete prehĺbiť v rôznych moduloch vzdelávania od Školy ajurvédy. Všetky info o vzdelávaní nájdete tu.Comentarios


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page