page contents
top of page

Jarné ajurvédske rituály

Jar symbolizuje podľa ajurvédy koniec starého cyklu a začiatok nového. Nedeje sa to len v prírode, ale aj v nás samých. Ak chceme podľa ajurvédy zostať zdraví, musíme sa naladiť na rytmy prírody. Všetko sa mení, nič nie je večné a je dôležité vedome prúdiť s energiou ročných období. Túto jar vás srdečne pozývame vyskúšať zaujímavé ajurvédske rituály, ktoré oživia telo i myseľ.


Jar a Kapha dóša


V ajurvéde je jar známa ako kráľovná ročných období. Jar je obdobie, kedy sa Zem prebúdza zo zimného spánku. Slnko svieti dlhšie, dni sa otepľujú, rastliny začínajú krásne kvitnúť. Tok energie v celej prírode smeruje nahor a von. Jar je príjemný čas obnovy a znovuzrodenia. Keď sa energia pohybuje vo fyzickom tele nahor, prináša so sebou nahromadenú Kaphu – prevládajúcu energiu a dóšu zimy. Keď Kapha vystupuje z tela, zažívame prechladnutia, alergie a dýchacie ťažkosti. Pri zmene ročných období je z pohľadu ajurvédy najlepšie dodržiavať rituály, aby sme profitovali z aktuálnej sezóny.


“​​Jar je obdobím budúceho rastu, nádeje a obnovy.”


Rituál č. 1 - Liečba stravou v jarnom období


Liečba stravou na jar